دانشنامه آزاد پارسی

درباره پروژه، قوانین و مقررات

آریاپدیا پروژه‌ای فنی و متن‌باز در زمینه‌ی نشر آزاد علم بوده و با سیاست بازنشر اطلاعات تحت قانون انتشار آزاد اطلاعات در بستر وب پارسی فعال است.

هسته‌ی اطلاعاتی آریاپدیا مطابق مجوز میرور سایتینگ ویکی‌پدیا، قانونا از پایگاه داده‌ی پروژه‌ی ویکی مدیا استخراج و به دیتابیس وردپرس تبدیل شده است. هدف از این پروژه پیوند محتوای عظیم و بی‌نظیر ویکی‌پدیا با امکانات فنی و مزایای هسته‌ی سیستم مدیریت محتوای وردپرس است و در نتیجه بهره‌مند سازی کاربر از مزایای هر دو مؤلفه.

هرچند در مقالات ویکی‌پدیا بارها تجدیدنظر می‌شود لیکن مجوز ویرایش آزاد توسط همه از اعتبار قطعی محتوا می‌کاهد لذا با توجه به این مسئله و به علت ماهیت فنی این انتقال و حجم عظیم داده‌ها که چند صد هزار مقاله را شامل می‌شود کنترل دستی و بازبینی تک‌تک متون عملاً غیرممکن بوده و نیازمند نیروی انسانی، وقت و هزینه‌های بسیار است. بااین‌وجود حتی‌الامکان کوشیده‌ایم در توسعه‌ی سیستم مدیریت محتوای آریاپدیا با استفاده از فیلترهای هوشمند به غربالگری محتوا پرداخته و محتوای نادرست، توهین‌آمیز و خلاف قوانین را حذف کرده و در مواردی با منابع دقیق جایگزین کنیم.
بااین‌وجود، تمامی امور توسط سیستم‌ها و زبان ماشین انجام شده و خارج از نظارت مستقیم افراد است، لذا آریاپدیا و دست‌اندرکاران فنی پروژه هیچ مسئولیتی در قبال محتوای دانش‌نامه نداشته و مسئولیت کلیه محتوا بر عهده‌ی نگارنده‌ی هر مطلب در ویکی‌پدیا است.

در صورت تمایل به همکاری در هر یک از زمینه‌های فنی، محتوایی، در صورت مواجهه با محتوای نامعتبر و یا ارائه‌ی پیشنهادات لطفاً از طریق «فرم تماس» با ما در ارتباط باشید.